DOPRAVA ÚPLNE ZDARMA OD 50 EUR!

Rastlinné mlieka domáca výroba KONOPNÝ NÁPOJ

Ranný elixír zdravia

Konopný nápoj pre malých aj veľkých

je veľmi dobrou voľbou na ráno, dodá telu potrebnú výživu a to  esenciálne mastné kyseliny omega- 3 aj -6, minerálné látky ako je fosfor, draslík, sodík, vápnik, horčík, meď, selén, železo či zinok a je skvelým zdrojom vitamínov B, C a E a podľa zdrojov Blenea viac ako 25 % kalórii tvoria bielkoviny. A to je podstatne viac ako u podobných superpotravín ako sú chia semienka a ľanové semienka. Vďaka svojmu zloženiu chránia srdce, posilujú cievy, zlepšujú pamäť i stav kože a vlasov, prospievajú zažívaniu i regulácii krvného tlaku a miernia zápalové procesy v tele. Dokonca je účinné pri tlmení príznakov predmenštruačného syndrómu. Zaradením tohto nápoja do jedálnička posilníte svoj imunitný systém. Živiny z konopných semien celkovo napomáhajú v organizme udržovať správnu funkciu viacerých systémov. Priaznivo ovplyvňujú nervový systém, metabolizmus i trávenie.

Je ľahšie straviteľné ako živočísne mlieka a dostupné čerstvé za pár minút, ak si ho vyrobíme doma sami. To zvládne každý, kto má mixér.

Ako si vyrobiť? Kvalitné domáce konopné mlieko 1l

Potrebujeme 1 politrový pohár, do ktorého dáme 1 šálku konopných semien cca 80-100g zaliať vodou na noc nechať „oddychovať”.

Ráno obsah vody vylejeme a novú čistú vodu doplníme do pohára a vlejeme do mixéra, pridať štipku soli a mixovať kým nebude biela tekutina pripomínajúca mlieko potom postupne dolievame vodu na 1 šálku semien 1 l vody čím menej vody tým vyšší podiel látok. Potom obsah mixéra precedíme cez gázu, sitko čo neprepustí rozmixované semená. Dochutiť sa dá rôzne. Odporúčam med, škorica, karob alebo ďatlový sirup alebo ako proteinový nápoj tak mixnúť banán alebo iné ovocie a pridať konopné mlieko. Vhodné je aj do kaší, nátierok, proteinových nápojov, koláčov, ciest na palacinky.  

Ako to dochucujeme my. Používame napr. kakao alebo karob, sladidlo: kokosový cukor, ďatlový sirup alebo med

Energetické hodnota

Jedna šálka (240 ml) nesladeného konopného mlieka obsahuje 60–80 kalórií, 4,5–8 gramov tuku, 2–3 gramy bielkovín a 0–1 gramu sacharidov

Jedna šálka (240 ml) plnotučného mlieka poskytuje 146 kalórií, 8 gramov tuku, 8 gramov bielkovín a 13 gramov sacharidov

Konopné mlieko obsahuje podobné množstvo tuku ako kravské mlieko, má však približne polovicu kalórií a bielkovín. Obsahuje tiež podstatne menej sacharidov.

Konopné mlieko nie je síce tak známe ako ostatné rastlinné mlieka, ale jeho ekologické prínosy nemôžeme opomenúť. O konope sa tvrdí, že má potenciál brániť zmene klímy, pretože absorbuje výnimočné množstvo uhlíka z atmosféry a jeho vedľajšie produkty sú stopercentne biologicky odbúrateľné. Ďalšou výnimočnou vlastnosťou konope je jeho schopnosť rásť bez použitia pesticídov. Konope je možné navyše pestovať na veľmi malom území, čo prispieva k eliminácii odlesňovania a monokultúry poľnohospodárstva.

Výživové hodnoty zdroj: www.fitnessrevolution.sk

Zdravotné výhody konopného mlieka

- Obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, ktoré sú životne dôležité pre zdravé fungovanie mozgu

- Dobré pre ľudí, ktorí trpia artritídou

- Znižuje riziko srdcových chorôb

- Dobré pre ľudí trpiacich na intoleranciu laktózy a alergiu na mlieko

- Obsahuje protizápalové látky, ktoré zlepšujú krvný obeh

- Zlepšuje sústredenosť

- Znižuje príznaky PMS a menopauzy

- Pomáha pri liečbe cukrovky a diabetickej neuropatie

- Posilňuje imunitný systém

- Konopné mlieko je bez tuku a cholesterolu